Jag satt vid mitt skrivbord och funderade på vad jag skulle blogga om idag när jag hörde ropen skalla nere från Tredje Avenyn. Tittade ut genom fönstret och såg ett demonstrationståg för ett fritt Tibet och för en bojkott av OS i Kina. Hundratals, kanske över tusen, marscherade med tibetanska och amerikanska flaggor, antagligen på väg till FN:s högkvarter som ligger knappt tio kvarter norrut. Så det är inte helt ovanligt med demonstrationer här. Dessutom ligger Kubas FN-konsulat i samma kvarter som jag bor i och där förekommer också demonstrationer ibland. När Fidel Castro besökte FN var det där han sov. USA kan ju inte neka statschefer att besöka FN även fast de är diktatorer som USA är i konflikt med. Det var ett av villkoren när FN:s högkvarter placerades i New York.
Frågan om det är rätt att hålla OS i Kina är inte helt okomplicerad. Det är ju helt klart inte en demokrati och deras facit gällande mänskliga rättigheter är långt ifrån perfekt. Samtidigt visar ju historien på att isolation av länder knappast hjälper heller. Jag har ingen klar åsikt frågan om OS i Kina. Vad tycker ni?
Däremot stödjer jag ett fritt Tibet.
Konstaterar också att det är ganska bekvämt när man kan bevaka händelser från sin lägenhet.
Låter som om du har första parkett när det gäller att hitta inspiration. Bara att kika ut på gatan.
Kina och OS ... Så länge folk lyckligt vandrar omkring i billga (och ibland dyra) kläder och prylar tillverkade i Kina utan att ställa frågan om det är rätt eller fel tycker jag OS kan få vara i Kina. OS är ett jippo som varar en 4 veckor i en evig Kinesisk diktatur. Vad är väl det? Nä, när vi är villiga att gå in i butikerna och säja till ägarna att vi vill inte ha diktatur-produkter -- hur billiga dom än är -- utan bara produkter från schyssta länder, då kan dt bli allvar. Tills dess får vi sitta och muttrar "communist china" med Lou Dobbs.
Posted by: Stina | 2008-03-10 at 18.52
Ja, visst är det bra när saker händer utanför fönstret :-)
Just nu samlas TV-bussarna på tredje avenyn ett kvarter norr om mig utanför guvernör Spitzers Manhattankontor. Han har ju hamnat i blåsväder som du kanske hört.
Hur är det i Ohio. Snökaos fortfarande?
Du har helt klart en poäng i det du skriver om KIna och billiga produkter.
Lou Dobbs har kanske en poäng i just det fallet. Men han är ju så jobbig annars så man orkar ju inte lyssna på honom.
Posted by: Thomas Nilsson | 2008-03-10 at 19.09