Läser i gårdagens Aftonblad ett reportage om
de svenska OS-deltagarna som börjar anlända i Peking. Fastnar för följande
citat:
”I gemensamma utrymmen finns tillgång till svenskt kaffe, Kalles Kaviar och godisbilar – allt ett svenskt medaljhopp kan tänkas behöva…”.
Ja, hemska tanke om de skulle behöva dricka kinesiskt kaffe!
Okej, jag förstår att OS-deltagarna ska fokusera på att vinna medaljer och att de gäller att hålla dem glada och bekväma. Men det känns så deprimerande förutsägbart och ovanstående citat skulle ju även kunna gälla många svenska turister. Gärna två veckor på Mallorca men glöm för allt i världen inte att ta med svenskt kaffe.
Exakt var i Sverige ligger de där kaffeodlingarna egentligen?
Vilken härlig post. Märks att stockholms drygheten börjar smitta av sig. Fast den har du väl kanske haft hela ditt liv. Born and raised så att säga.
Roligast är ju sånna som knappt äter typ köttbullar i sverige men när dom kommer utomlands så ska dom hitta en IKEA för att käka köttbullar. :)
Hoppas din semester varit nice.
//En trogen läsare
Posted by: Mårten | 2008-07-29 at 06.09
Ja, det här är ju ingen "gnällblogg" egentligen men just att de var tvugna att nämna trion "svenskt kaffe, Kalles Kaviar och godisbilar" gjorde att jag inte kunde motstå ett "stockholmsdrygt" inlägg ;-)
Semestern har varit väldigt nice och tack för att du läser min blogg som inom kort återigen kommer att skrivas från USA.
Posted by: Thomas Nilsson | 2008-07-29 at 18.34
Haha, klockren avslutningsrad!
Posted by: Adam Haglund | 2008-07-30 at 03.02
...men elak ;-)
Posted by: Thomas Nilsson | 2008-07-30 at 08.27
Man kan ju shoppa Gevalia i USA -- och det vill man ju inte ens dricka i Sverige. :-)
Posted by: Christina | 2008-08-01 at 08.08
I början när jag bodde här var det mycket reklam för Gevalia på TV. De skröt om "Europeisk smak" och man kunde "prenumerera" på kaffet. Men nu har väl Starbucks kanske tagit över den nichen.
Posted by: Thomas Nilsson | 2008-08-02 at 15.50
Vet någon om en butik i Manhattan som säljer Kalles Kaviar, och andra Skandinaviska matspesialiteer? Takkar i förväg ...
Posted by: Jan Borchgrevink | 2008-10-20 at 19.03
Sorry Jan!
Jag känner inte till några sådana affärer på Manhattan.
Någon som läser detta som vet?
Däremot har de ju Kallaes kaviar m.m. på Ikea. Och nu har de ju precis öppnat en ny Ikea i Red Hook, Brooklyn som det ju går gratis färjor till från södra Manhattan.
Posted by: Thomas Nilsson | 2008-10-21 at 14.38