Eftersom jag aldrig hållit med dem som säger att standarden på hotellrummet inte spelar någon roll för att ”där sover man ju bara” så väljer jag att fokusera denna lilla essä på just hotellen.
Vi hade bara bokat hotell de fyra första nätterna. Det var på Hotel Vis i Dubrovnik som låg fint vid en badvik. Vi chockades dock över hur otroligt mycket människor det var på stranden när vi kollade in den efter att vi checkat in sen eftermiddag. Senare skulle vi lära oss att stränderna är ganska tomma fram till 15-tiden då lokalbefolkningen kom i drivor. Hotell Vis var inte lyx men helt okej med fräscha rum och trevlig personal. Dessutom hade de en mycket bra flaska rosévin på menyn som fungerade bra för att ta oss från eftermiddag till kväll på den fina terassen eller vår balkong.
Bussen tog oss på kvällarna till Old Town på tio minuter. Den är nästan byggd helt i vit sten och är bilfri och spektakulär. Får Gamla stan i Stockholm att verka lite smått torftigt. Ett måste vid ett besök till Kroatien!
Därefter körde vi upp till Orebic som ligger längst ut på halvön Paljesac. Där tog vi in på Villa Antonio, ett litet hotell som var galet men bra. Ett ställe Liberace skulle trivts på. Antika klenoder blandades med bland annat ölsejdlar från Tyskland och en samling plastfigurer föreställande Alf (den håriga rymdvarelsen i TV-serien med samma namn). Ägaren Antonio mötte oss i tajta Adidas-shorts och ett Hard Rock Café-linne. Till kvällen hade han klätt upp sig och bytt ut linnet mot en Intersport T-shirt. Jag är ingen man av bufféer men den som de serverade där var väldigt bra. Dessutom ligger det lilla hotellet mitt i en vinodling och de säljer sitt eget vin i buteljer utan etikett. Det var bra och vi drack alltför mycket av det samtidigt som en duo i röda hawaiiskjortor blandade lokala hits med amerikanska femtiotals-låtar. Det blir inte bättre än så. Åk dit!
Den väldigt fina medeltidsstaden Korcula ligger på ön bredvid. Bara 20 minuter med färja. En perfekt dagstur.
Och när man ändå är på Paljesac är ett besök till vintillverkaren Grgic väl investerad tid. De har ett rött och ett vitt vin som ni kan smaka av samt köpa med. Båda är mycket bra (han har även vingårdar i Kalifornien). Det finns även många andra vingårdar i området.
Nästa anhalt för oss var ön Hvar. Alla säger att Hvar Town är ett måste. Stan är iof fin men strunta i att åka dit. I guideboken jämförs det med Saint Tropez och andra Jet Set-platser. Väl på plats möts man av norrmän och svenskar i träningsoveraller. Hotell var också ett problem där då valet stod mellan nyrenoverade lyxhotell för 500 euro natten eller sunkiga 70-tals kommunisthotell för 50 euro natten. Vi hamnade på det senare. Den upplevelsen var dock så pass traumatiskt att efter det blev det bara dyra hotell.
Vi hade tänkt åka direkt mellan öarna lite mer men det visade sig att färjetrafiken för det mesta utgick från Split. Så efter Hvar tog vi en natt på Park Hotel i Split. Typ deras Grand Hotel. Trots att de kallade Dry Martini för Martini Dry så var det ändå ett mycket bra hotell som hjälpte till att bearbeta traumat i Hvar.
Sedan till ön Brac där vi undvek de lite större städerna som Bol och Supertar och istället tog oss till den vilsamt folktomma byn Pucisca där vi tog in på Palaca Deskovic. Ett litet fint hotell i ett hus byggt på 1400-talet som drivs av en baronessa som var mycket trevlig. Det låg vackert i hamnen alldeles intill en gammal kyrka. På morgonen var det dock inte lika kul när kyrkklockorna började ringa klockan sex på morgonen men det var en ganska väl tilltagen snooze-period till 07:40 då de ringde igen.
Efter det tog vi färjan tillbaka till Split för en sista natt innan flighten tillbaka till Stockholm. Den här gången på Atrium Hotel som är nybyggt och öppnade för ett år sedan. Modern och cool inredning som gick mot det minimalistiska. Där fanns den enda restaurangen vi åt på under semestern som hade en innovativ meny men tyvärr var den ljussatt som en vänthall.
Sammanfattningsvis kan jag konstatera att kroatierna är otroligt trevliga. Maten är stabilt bra men inte spektakulär. Det lokala vinet är mycket bra. Stränderna består oftast av klappersten eller så är det klippor. Vattnet är väldigt klart och fint. Många medeltida städer. Jag skulle absolut rekommendera ett besök.
Bildtexter:
Bilden ovan: Villa Antonios terrass med utsikt över vinodlingarna och havet.
Bilderna nedan från vänster:
1. Turisthotellet i Hvar Town som levde kvar i Tito-eran.
2. Hotell Palaca Deskovic som ligger i en byggnad från 1400-talet.
3. Nybygda Atrium Hotel i Split.
Hej! Jag har läst din blogg ett tag nu på grund av mitt fotointresse. Det är bra läsning som ger ett fönster in i Amerikas vardag. Keep it up!
Nu en fråga om kroatien. Är det ett billigt eller dyrt land? Det är så att jag ska ut och tågluffa i september och tänkte kolla om du kudne rekomendera det till en "fattig student".
Tack på förhand.
Posted by: Kalle Forsman | 2008-08-06 at 03.45
Tack Kalle, kul att du gillar bloggen.
Jag tror att Kroatien är billigare än ett Euro-land för en svensk. För oss är dock hela Europa dyrt eftersom dollarn är så svag.
Men Kroatien är ett mycket trevligt land som jag rekomenderar. Och strunta i min sågning av Hvar Town. Om man är ung så är det säkert kul, verkar vara en partystad.
Börjar bli gammal och gnällig :-)
Posted by: Thomas Nilsson | 2008-08-06 at 17.11