Jag försöker ju göra en blogg som inte bara
länkar till andra sajter men har de senaste dagarna läst tre intressanta
artiklar i New York Times som jag känner mig manad att dela med mig av.
I gårdagens Arts & Leisure-bilaga var en artikel om punkbandet Death från Detroit som existerade i början av sjuttiotalet. De fick aldrig något skivkontrakt (bland annat för att de vägrade att byta namn) och har i stort sett varit bortglömda fram till nu. I artikeln beskrivs de som den felande länken mellan Detroit-band från det sena sextio- och tidiga sjuttiotalet som till exempel MC5 och punkscenen i New York i mitten och slutet av sjuttiotalet. Värt att notera är att alla medlemmar i bandet var african americans. Inte helt vanligt i punkband. Läs artikeln här. Lyssna på deras demo (från 1974) av låten Politicians in My Eyes här.
Igår kunde man också läsa i bilagan The City om ett nytt fenomen bland det vackra och rika folket här i New York. Dekadenta bruncher på lördagseftermiddagarna som mer liknar ett late night party på någon klubb. Dyr champagne flödar och det dansas på bord och bardiskar. Det är restaurangerna Merkato 55 och Bagatelle i trendiga Meat Packing District som är platserna för detta. Det festas som om ingen någonsin hört ordet lågkonjuktur. Om du beställer magnumbutljer av champagne för 2 500 dollar på Bagatelle så sänks belysningen, DJ’n spelar ledmotivet ur Superman och en servitör lyfts till ditt bord av sina kollegor, med en duk som mantel hållandes i champagneflaskan som har ett slags stort tomtebloss i toppen.
Merkato 55 är ju för övrigt den svenska stjärnkocken Marcus Samuelssons (Aquavit) senaste restaurang i New York. En afrikansk sådan. Men i tidningen står att de snart ska byta namn och inriktning. Läs artikeln här.
Och i dagens New York Times finns en artikel om de olika förslag som finns för hur Slussen i Stockholm ska förändras. Skribenten tycker att USA har mycket att lära från Europa när det kommer att till att göra något av ”failed urban policies of the past”. Läs artikeln här.
Själv gillar jag Slussen som den är. Men det kanske bara är jag?
Comments