SVT Play heter en ganska ny tjänst som
Sveriges Television har lanserat på Internet. Där kan man se olika klipp från
SVT:s arkiv. Jag har suttit och botaniserat bland dessa denna
lördagseftermiddag och det var verkligen en trevlig liten utflykt ner på
minnenas boulevard. För vad väcker minnen bättre än gamla TV-program? Öppet arkiv kallas den avdelning där de gamla klippen finns.
Bland annat har jag i dag sett Bengt Alsterlind i Hajk visa hur man tillverkar en minisäckpipa med bara en ballong och en visselpipa och Jacob Dahlin dricka champagne med den ryska sångerskan Alla Pugatjova (som faktiskt frågar var Ulf Lundell är. ”På krogen” svarar Dahlin fyndigt). Jag har sett Televinken leka indian med Anita i skogen och Jonas Hallberg försöka intervjua ett bångstyrigt Dag Vag i Måndagsbörsen. Vidare ser jag att Lennart Swahn 1977 lyckades med bedriften att för första (och kanske enda?) gången få in de legendariska sångerskorna Birgit Nilsson och Zarah Leander tillsammans i en TV-studio för en gemensam intervju. Sedan klickar jag på en intervju med en 16-årig Björn Borg i Paris 1973 varefter jag kollar in en mängd nyhetsklipp från Normalmstorgsdramat från några månader senare samma år.
Det finns också en mängd klipp som är från tiden innan jag kom till världen men inte desto mindre intressanta. Jag ser Ingrid Bergman bli intervjuad av Åke Falck på af Chapman 1959. Fortsätter därefter till bärgningen av Vasa-skeppet som ägde rum inte långt därifrån två år senare. Det finns också en speciell avdelning för aprilskämt som lurat TV-tittarna genom åren. 1962 inbillade man det svenska folket att de skulle få färgbild på TV:n om de trädde en nylonstrumpa över den. I samma anda fick vi 1981 veta att det gick att bygga sin egen parabolantenn med ett paraply och lite aluminiumfolie. 1976 var det pimpel-SM inomhus i en hockeyhall och 1993 får vi höra Hollywoodstjärnan Mel Gibson säga att han skrivit på för en roll i den svenska såpoperan Rederiet.
En av favoriterna, som ni ser här ovan, är Knut Ståhlbergs reportage från 1978 om ABBA:s lansering i USA. Han låter lite lätt skeptisk till hela grejen och reportaget fokuserar mest på pengarna. Inslaget är drygt fyra minuter långt men intervjun med ABBA själva används sparsamt. De är bara med ungefär 30 sekunder då de är härligt upprörda över att all fokus är på pengarna. Speciellt förbannad verkar Agneta vara.
Knut Ståhlberg är ju egentligen värd ett eget blogginlägg. Denna härliga TV-journalist som spenderat större delen av sin karriär som korrespondent i Paris och som på somrarna kom hem till Stockholm och vikarierade som nyhetsuppläsare i Rapport. Med sina yviga gester och allt annat än entoniga stämma var han en främmande fågel och ett härligt original som motvikt till sina gråtråkiga kollegor. Jag läste för några år sedan hans memoarer ”Ett hörn av paradiset” från 1997. En mycket personlig och bra bok som rekommenderas. Där beskriver Ståhlberg bland mycket annat hur han och hans franska hustru för något år eller så provar på att bo i Washington DC när han får erbjudande om att bli korrespondent där. De trivs inte speciellt bra och återvänder till sitt äskade Paris. Men det måste ha varit under det året han gjorde ABBA-reportaget. Se det!
/ T
PS. Det här blir väl kanske lite väl mycket
klubben för inbördes beundran men men, jag blev så glad över vad journalisten Gunilla Kinn i dag skrev på sin blogg om Tankar från 39:e gatan att jag ändå vill dela med mig av
det. Läs det här. Gunilla bloggar också bra och på senaste tiden har hon
skrivit väldigt mycket om den viktiga Gömda-debatten. Den som alltså handlar om
Liza Marklunds bok med samma namn och om vad som är sant och inte sant. Mycket
intressant läsning.
Oj, jag känner mig medskyldig till att du fastnade framför SVT Play! Jag vågar inte ens börja kolla, känner på mig att det lätt skulle kunna suga upp precis all tid framöver.
Den som är intresserad av Gömda-debatten kan hitta mina inlägg om densamma här!
Det kommer mer framöver!
Posted by: Gunilla | 2009-03-21 at 19.45
Du är medskyldig :-)
Såg det oss dig och tänkte att det där skulle man kanske kolla in lite mer någon gång i framtiden. Sedan hade SVT Play en stor annons på dn.se i dag så jag klickade på den och sen var det kört. Fick ingenting gjort efter det. Så se till att du inte har mycket att göra om du ska in där och kolla ;-)
Men det är kul!
Posted by: Thomas Nilsson | 2009-03-21 at 19.54
Oj, länken som skulle ligga under "här" ovan kom visst inte med. Så här ser den ut:
http://gunillasdagbok.blogspot.com/search/label/%22G%C3%B6mda%22-soppan
(för den som enbart vill läsa om Gömda-debatten på min blogg).
Ja, det är kul med svt.se överhuvudtaget (utom att det tar låååång tid att ladda ned programmen kontinuerligt, ofta dubbelt så lång tid som själva inslaget)! För några år sedan var hemsidan helt under isen, men de har gått framåt med stormsteg på Gärdet. Jag lyssnar egentligen mest på sr.se, men svt.se är verkligen en guldgruva.
Posted by: Gunilla | 2009-03-22 at 07.19
SVT Play funkar jättebra nu sedan de gjort om den, och alla klippp är i Flash-format. Har långsam lina här, men just SVT Play hackar aldrig och startar bums! Har sett alla avsnitt av Babel och Antikmagasinet! ;-)
Posted by: RvS | 2009-03-22 at 08.58
För mig fungerar det också väldigt bra.
Lite för bra kanske, då jag blev sittandes en hel dag tittandes på gamla TV-klipp....
Och av någon anledning så hamnade jag sedan på You Tube tittandes på bloopers från svensk TV. Kung i den gengren verkar vara ett nyhetsankare på morgonteve vid namn Rikard Palm. Väldig kul (inte för honom kanske).
Och googla gärna "Staffan Dopping"+"Grön Kryptonit". Det finns ett väldigt kul klipp på You Tube med dessa ingredienser +lite till. :-)
Posted by: Thomas Nilsson | 2009-03-22 at 14.02