50 timmar från dörr till dörr blev det. Varav 11 på flygplan. New York – Los Angeles – New York. Onsdag – fredag i förra veckan.
Skulle egentligen inte flugit tillbaka förrän fredag morgon men en annalkande snöstorm i New York gjorde att vi bokade om till en så kallad red eye-flight (natt flight) från LA torsdag kväll som landade 05:30 på fredagsmorgonen i New York. Med facit i hand borde vi stannat i LA för redan på lördag eftermiddag var det dags att bege sig ut till flygplatsen igen för en fem timmars flight västerut till Arizona.
Där en 22-åring som heter Jared Loughner försökt skjuta ihjäl kongressledamoten Gabrielle Giffords och samtidigt mördade sex andra personer som råkade vara på fel plats vid fel tidpunkt. Loughner bodde tillsammans med sina föräldrar i huset som syns på bilden ovan. Grannarna sa till oss att de var väldigt arga, otrevliga och tillbakadragna.
På den andra bilden placerar Alicia med barnbarnet Amaya ett ljus vid en bönestund för offrena i centrala Tucson. Alicias 17-årige son sköts ihjäl för fyra år sedan och nu vill hon visa sitt stöd för de som drabbats den här gången.
På hotellrummets TV ser jag i kväll på Fox News hur Kentuckys nyvalda senator Rand Paul upprepar vapenorganisationen NRA’s mantra ”Guns don’t kill people. People kill people”.
Men tillfälligt förblindat arga människor dödar inte andra människor lika lätt utan vapen som med.
Så jäkla meningslöst dödande!
Posted by: Elisabeth | 2011-01-10 at 23.17
Exakt så!
Posted by: Thomas Nilsson | 2011-01-11 at 01.56